Chcesz dostać się na Harvard, Stanford czy Yale? Oto wskazówki dla Ciebie!

Z racji tego, że klasę maturalną spędziłam w USA i od wewnątrz widziałam proces rekrutacji na tamtejsze uczelnie, wiele osób często pyta mnie o proces rekrutacji do najbardziej prestiżowych uczelni na świecie.  Może sama nie studiowałam na Harvardzie, Stanford czy Yale, ale faktycznie obserwując moich rówieśników, doskonale mogę (i z całego serca chcę) Wam doradzić co należy robić, aby zapewnić sobie miejsce na tamtejszych uniwersytetach. Na pewno trzeba naprawdę ciężko pracować. I co ważniejsze – zacząć wcześnie.

Jeśli chcesz uzyskać więcej informacji na temat studiowania na topowych uczelniach, w tych postach dowiesz się jak wyglądają campusy Harvard University (tutaj), Cambridge University  (tutaj) i Oxford University (tutaj). Tutaj dowiesz się jak wolny czas spędzają studenci, a tutaj – czemu powinieneś/aś być naprawdę silny/a psychicznie, aby studiować na tych prestiżowych uczelniach. Zapraszam też do przeczytania postów na temat życia za granicą – tutaj.

10606294_10202635223391467_996611297429583375_n

Studenci Oxford University

Wracając do tematu, oto wskazówki jak przygotować się do aplikacji na najlepsze uczelnie amerykańskie (i większość europejskich – proces wygląda bardzo podobnie):

1. Zacznij wcześnie

To bez wątpienia najważniejsza wskazówka. Rekrutacja na uczelnie zagraniczne wygląda zupełnie inaczej niż u nas w Polsce – nie jest to jedynie zdanie matury i dostarczenie wyników 3 miesiące przed rozpoczęciem roku akademickiego. W USA liczy się całokształt i wszystko to, co robiłeś/aś i osiągnąłeś/aś przez całe 4 lata liceum, a nawet wcześniej. Uczniowie w USA już na początku liceum (nasza 3 gimnazjum) dokładnie planują więc przedmioty jakie wybiorą, zajęcia pozalekcyjne, udział w konkursach, dodatkowe kursy, wyjazdy wakacyjne itp., myśląc o tym, co zrobi wrażenie na komisji, która ocenia aplikacje. Każdy uczeń ma w szkole swojego ‚opiekuna’, który pomaga im odpowiednio zaplanować swoją ścieżkę kariery, prowadzącą do przyjęcia na daną, wymarzoną uczelnię.

2. Zadbaj o dobre oceny

Może pojedyncze wpadki nie wykluczą Cię z grona potencjalnych studentów danej uczelni, ale świetne oceny to podstawa. Niestety w Polskich liceach nie jest łatwo o 5, ale już od 3 gimnazjum warto naprawdę skupić się na średniej. Na pewno powinieneś/aś znaleźć się w top 10% uczniów szkoły, a najlepiej jeśli będziesz w pierwszej 3 studentów na roku. Jeśli Twoje oceny nie są najlepsze, będziesz musiał/a skupić się na innych częściach aplikacji.

3. Porządnie się przygotuj i podejdź do SAT

SAT, jest czymś w stylu polskiej matury – jest to egzamin wymagany do rekrutacji na większość uczelni amerykańskich, z tą różnicą, że możesz podejść do niego tyle razy ile Ci się tylko podoba. Ja radzę zacząć przygotowania najpóźniej w 2 liceum, tak by jeszcze przed końcem 2 klasy pierwszy raz podejść do egzaminu. Najpóźniej możesz podejść do SAT w grudniu klasu maturalnej, jeśli chcesz, aby punkty były brane pod uwagę przy rekrutacji. Radzę podejść do SAT co najmniej 2 razy, gdyż zwykle za kolejnym podejściem wynik jest lepszy. SAT składa się z 3 części – Reading (czytanie ze zrozumieniem), Math i Writing, oczywiście wszystko w języku angielskim. Z każdej części można uzyskać 800 punktów, czyli łącznie 2400 – na najlepsze uczelnie warto mieć co najmniej 2200. Lepsze uczelnie wymagają też zdania dwóch SAT II, czyli tzw. przedmiotów rozszerzonych. Możesz wybrać jakiekolwiek przedmioty chcesz – np. Biologia, Fizyka, Matematyka, Historia itp.  Więcej informacji o egzaminie SAT tutaj.

(Uwaga: SAT nie dotyczy maturzystów IB)

dsc_0176

Campus Harvard University

4. Zdaj TOEFL’a 

TOEFL wymagany jest jedynie dla studentów międzynarodowych. Sama zdawałam TOEFL’a i szczerze mogę przyznać, że bardziej sprawdza on znajomość i wdrożenie się w format egzaminu, niż samą znajomość języka. Nie jest go trudno zdać, ale trzeba się dobrze przygotować – nawet jeśli płynnie mówisz po angielsku musisz dokładnie wiedzieć co powinno znaleźć się w kluczu odpowiedzi, jak powinien wyglądać esej itp. Sam wynik nie ma dużego wpływu na Twoją aplikację – musisz jedynie przekroczyć próg jaki ustawi uczelnia. Szkoły typu Harvard czy Yale posiadają próg minimalny w wysokości 100 punktów (na 120), ale szczerze radzę zdobyć co najmniej 110, zapewnić komisję że naprawdę dobrze znasz język angielski i poradzisz sobie na studiach w USA. Więcej informacji o egzaminie TOEFL znajdziesz tutaj.

5. Skup się na zajęciaciach dodatkowych, które mogą Cię wyróżnić

Komisje ds. przyjęć BARDZO cenią aktywności, w których uczestniczysz poza zajęciami – może być to jakikolwiek sport, taniec, koło naukowe, czy zajęcia artystyczne. Chodzi o to, aby nie być ‚zwykłym’ członkiem danego klubu, grupy, czy koła, ale aby zaprezentować swoje umiejętności przywódcze i umiejętność pracy w grupie. Dwie cechy, których uczelnie szczególnie szukają w aplikacjach to ‚EXCELLENCE’ i ‚LEADERSHIP’.

6. Udzielaj się charytatywnie

Chyba nie muszę nikogo przekonywać, że zrobi to dobre wrażenie na komisji. Nie mówię tutaj o jednorazowej akcji pod tytułem „zbieram na WOŚP”, ale o długotrwałym zaangażowaniu w pomoc innym. Nie musi być to od razu budowa szkoły w Afryce (niektórzy uczniowie w USA naprawdę zajmują się takimi rzeczami), hospicjum czy schroniska – może być to jakaś inicjatywa osiedlowa czy pomoc w nauce innym uczniom szkoły. Pokaż, że potrafisz znaleźć czas nie tylko dla siebie, ale też dla innych.

7. Wakacje spędź na rozwijaniu zainteresowań

Komisji Harvardu, Stanford czy Yale nie interesują studenci, którzy uczą się i rozwijają swoją wiedzę jedynie kiedy mają coś zadane w szkole. Dla nich liczy się PASJA i ZAANGAŻOWANIE. Połącz wypoczynek wakacyjny z czymś pożytecznym – znajdź praktyki, pracę albo działaj jako wolontariusz w branży, w której chcesz w przyszłości pracować (np. jeśli chcesz być lekarzem, może możesz w jakiś sposób pomóc w szpitalu), zapisz się na jakiś kurs wakacyjny (np. zacznij uczyć się nowego języka czy lepić z gliny) albo weź udział w researchu lub badaniu.

img_6958

Cambridge University

8. Bierz udział w jak największej ilości konkursów

Jedna część aplikacji poświęcona jest osiągnięciom – nie chcesz przecież zostawić jej pustej! Aby zwiększyć swoje szanse na wygranie chociaż jednego konkursu, weź udział w jak największej ilości konkursów – jest ich naprawdę mnóstwo, wystarczy jedynie szukać. Mogą być to konkursy artystyczne, naukowe czy sportowe – jakiekolwiek osiągnięcia i wyróżnienia. Postaraj się podejść też do olimpiady i chociaż jednego konkursu międzynarodowego.

9. Napisz esej który Cię wyróżni

Dobry esej powinien spełniać 2 funkcje – powinien przekazać komisji jak oryginalną, ciekawą i pełną pasji jesteś osobą, oraz jak wspaniale piszesz teksty. Amerykanie bardzo cenią sobie umiejętności pisania, uważają że świadczy to to wysokiej kulturze osobistej. Nie zaniedbuj eseju – jest to równie ważna część aplikacji, jak każda inna. Najważniejsze jest, abyś wyróżnił się spośród tysiąca innych aplikacji – napisz coś, co tak naprawdę tylko Ty mógłbyś/abyś napisać. Coś, co czyni Cię wyjątkowym/ą. Pokaż swoją osobowość. Opowiedz historię, która ukazuje Twoją pasję, zaangażowanie, kreatywność, pracę, a nawet umiejętność podnoszenia się z porażek i uczenia na własnych błędach. Przykuj uwagę komisji pierwszym zdaniem eseju (pamiętaj – wstęp i zakończenie jest najważniejsze!). Bądź zwięzły i nie przekraczaj limitu słów (zwykle 500). Zanim wyślesz esej, staraj się zdobyć feedback od jak największej ilości osób i dokładnie sprawdź czy nie ma w nim błędów interpunkcyjnych i gramatycznych.

10. Zdobądź wyjątkowe rekomendacje od nauczycieli

Wybierz nauczyciela, co do którego masz pewność, że napisze dla Ciebie naprawdę wyjątkową rekomendację. Upewnij się, że napisze konkrety na Twój temat, nie coś w stylu: ‚XX jest aktywy, zawsze przygotowany do zajęć’ itp. Rekomendacja powinna przekonać komisję, że jesteś jednym na milion, wyjątkowym uczniem. Nauczyciel sam musi wysłać rekomendację poprzez system, upewnij się więc, że wysłał ją przed upływem deadline’u składania aplikacji – nie chcesz przecież zostać wykluczony/a z powodu 1 rekomendacji! Powinieneś złożyć 2 rekomendację od nauczycieli i trzecią rekomendację od osoby, która dobrze Cię zna i może ocenić Twoje kompetencje – nie musi być to nauczyciel, ale może kierownik wolontariatu czy trener.

dsc_0170

11. Przygotuj materiały dodatkowe

Ta część dotyczy jedynie osób, które posiadają naprawdę niezwykłe portfolio. Komisja ma 30 tysięcy aplikacji do przejrzenia i naprawdę nie ma ochoty ani czasu wysłuchiwać jak usiłujesz grać na fortepianie. Jeśli więc nie jesteś laureatem konkursu wojewódzkiego czy narodowego, lepiej nie wysyłaj materiałów dodatkowych, bo mogą wręcz zaszkodzić Twojej aplikacji. Jeśli jednak masz wyjątkowy talent, jak najbardziej go zaprezentuj. Jeśli jesteś muzykiem, wyślij płytę ze swoimi nagraniami, jeśli grasz w teatrze – wyślij nagranie z ostatniej sztuki, jeśli jesteś niesamowitym pisarzem – wyślij swoje prace.

12. Dokładnie wypełnij Common Application

Common Application czyli prawdziwa, kilkudziesięciostronicowa ‚zmora’ maturzystów. To właśnie jest oficjalna aplikacja na uczelnie amerykańskie. To w niej znajdują się wszystkie informacje na temat Twoich ocen, osiągnięć, zajęć dodatkowych, czy zainteresowań. Upewnij się, że dokładnie i BEZBŁĘDNIE wypełnisz aplikację. Postaraj się wypełnić wszystkie pola, ale nie wychodź poza limit.

13. Upewnij się, że WSZYSTKIE elementy aplikacji są złożone, zanim ją wyślesz

Jeśli zapomnisz którejkolwiek części aplikacji, Twoja kandydatura nie będzie rozpatrywana. Upewnij się więc, że przygotowałeś/aś wszystko co powinieneś/aś. Oto Twoja checklista:

 • Aplikacja
 • Esej
 • Wynik SAT (upewnij się, że College Board wyśle Twoje oficjalne wyniki prosto do uczelni)
 • Wynik dwóch lub trzech SAT II (znowu – wysyłane przez College Board)
 • Dwa lub trzy listy rekomendacyjne (wysyłane przez nauczycieli)
 • Supplement – zwykle uczelnia posiada dodatkowy suplement do ogólnej Common Application, w którym zadaje pytania typu: Dlaczego nasza uczelnia itp.
 • Aplikacja FAFSA – czyli aplikacja o stypendium socjalne (jeśli się kwalifikujesz) – więcej tutaj
 • Oficjalne świadectwo ocen z ostatnich 4 lat – pamiętaj, że nawet jeśli dostaniesz się na uczelnię już w grudniu czy kwietniu, i tak będziesz musiał/a dosłać końcowy wynik ocen (wysyłane przez szkołę)
 • Wpłata za aplikację – zwykle ok $75

dsc_0327

Cambridge University

Ogólne uwagi:

 • Pamiętaj, że wszystkie dokumenty muszą być w języku angielskim, jeśli więc Twoi nauczyciele napiszą rekomendacje lub Twoje świadectwo ocen będzie po polsku, upewnij się, że posiadasz oficjalne tłumaczenia poświadczone notarialnie.
 • WSZYSTKIE dokumenty muszą dotrzeć na uczelnię przed terminem składania aplikacji! Jeśli będzie brakowało choć jednego elementu, zostaniesz wykluczony/a z listy kandydatów. Weź pod uwagę, że dotarcie listu z Polski do USA zajmuje zdecydowanie więcej czasu niż zwykłe krajowe przesyłki. Radzę więc wysłać wszystko najpóźniej 3 tygodnie przed deadlinem.

dsc_0109-2

Co jeszcze warto mieć na uwadze:

 • Termin składania aplikacji na uczelnie amerykańskie to zwykle wrzesień-grudzień poprzedzającego roku. Tak więc, jeśli chcesz rozpocząć naukę na uczelni w roku 2016/2017, musisz złożyć całą aplikację najpóźniej do grudnia 2015. Możesz aplikować na dowolną ilość uczelni (jednak każda aplikacja to koszt kilkudziesięciu dolarów).
 • Istnieją 2 rodzaje aplikacji – Early Decision (deadline – do października) i Early Action (do grudnia). Early Decision różni się tym, że wybierasz tylko 1 szkołę i składasz aplikację wcześniej niż na inne uczelnie. Jest to aplikacja wiążąca – jeśli się dostaniesz, musisz iść na daną uczelnię – jeśli zrezygnujesz, nie masz możliwości ponownego aplikowania. Dlatego studenci składający na Early Decision, mają większą szansę niż Ci, którzy składają Early Action – ich aplikcje są rozpatrywane wcześniej i mają ‚pierwszeństwo’ przed innymi aplikantami.
 • Wyniki Early Decision ogłaszane są w grudniu, a Early Action – w kwietniu. Jest to kolejna zaleta Early Decision – już w grudniu klasy maturalnej możesz wiedzieć czy dostałeś/aś się na daną uczelnię.

Mam nadzieję, że moje wskazówki okażą się przydatne. Trzymam za Was mocno kciuki – nie poddawajcie się i podbijajcie świat! 🙂

dsc_0294

Campus Cambridge University

Reklamy

Jeden komentarz

 1. Bardzo ciekawy artykul, zawiera mnostwo przydatnych informacji. Ja wprawdzie etap studiowania mam juz za soba, ale mam nadzieje, ze dla tych, ktorzy dopiero sa na etapie rozwazania podjecia studiow, ten artykul bedzie swietna wskazowka i motywacja do dzialania. Just do it 🙂

  Polubione przez 1 osoba

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s